ליקוריץ

ההשפעה של מדיטציה על שיפור השינה – מחקרים

חשוב לדעת שכדי לבצע תרגול מדיטציה לא צריך ללכת לים או לטפס על הר גבוה אפשר פשוט לשבת על כיסא או לשכב במיטה!

מחקרים רבים בחנו את ההשפעה של תרגול מדיטציה יומי אפילו קצר לשיפור משך ואיכות השינה:

מחקר בקרב אנשים עם כולסטרול גבוה: מחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת "Journal of Atherosclerosis and Thrombosis" חקר את השפעת מדיטציה יומית על רמות הכולסטרול בדם של אנשים עם כולסטרול גבוה. המחקר מצא כי המדיטציה יכולה להוריד את רמות הכולסטרול בדם לאחר תקופה מסוימת של תרגול.

מחקר בשיטת היוגה והמדיטציה: מחקר שפורסם בשנת 2019 בכתב העת "Indian Heart Journal" חקר את השפעת המדיטציה והיוגה על רמות הכולסטרול בדם. המחקר מצא כי ביצוע תרגולים יוגיים ומדיטטיביים עשוי להוריד את רמות הכולסטרול בדם.

מחקר בקרב אנשים עם רוגע נפשי: מחקר שפורסם בשנת 2019 בכתב העת "Journal of Behavioral Medicine" חקר את השפעת הרוגע הנפשי והמדיטציה על רמות הכולסטרול. המחקר מצא כי הרוגע הנפשי והמדיטציה יכולים להוריד את רמות הכולסטרול בדם.

מחקר על מדיטציה מבוססת תחושה: מחקר פרילימינרי שפורסם בשנת 2008 בכתב העת "Alternative Therapies in Health and Medicine" חקר את השפעת מדיטציה מבוססת תחושה על רמות הכולסטרול. המחקר הראה שאחרי 8 שבועות של אימון מדיטציה מבוססת תחושה, התרומות כולסטרול LDL ירדו בצורה משמעותית.

מחקר על מדיטציה והורדת הלחץ הדם: חקר פרילימינרי שפורסם בשנת 2008 בכתב העת "Alternative Therapies in Health and Medicine" חקר את השפעת המדיטציה על לחץ הדם ורמות הכולסטרול. המחקר מצא כי המדיטציה יכולה להוריד לחץ דם ולשפר רמות הכולסטרול.

מחקרים רבים מצאו שמדיטציה עשויה לשפר סימנים ביולוגיים שונים, כמו לחץ דם, דופק, רמות הורמונים כמו קורטיזול ואדרנלין, ורמות דימות בדם. דוגמה לכך נמצאת במחקר שפורסם ב-"JAMA Internal Medicine" בשנת 2014 שהצביע על השפעה חיובית של מדיטציה על דם בזמן מנוחה ולחץ דם.

שיפור בריאות הנפש מדיטציה מצויה לגרום להפחתת סימנים של חרדה ודיכוי, ולשיפור בריאות הנפש בכללי. מחקר שפורסם ב-"JAMA Internal Medicine" בשנת 2014 הצביע על השפעה חיובית של מדיטציה על סימני הדיכוי והחרדה.

שיפור ביכולות להתמודד עם מתח ולחצים: מדיטציה עשויה להיות כלי יעיל להתמודדות עם מתחים ולחצים יומיומיים. ויכולה לשפר את היכולת לנהל מצבי לחץ ומתח בצורה יעילה יותר.

שיפור בריאות הלב: חקר רב רוב מצביע על השפעות חיוביות של מדיטציה על בריאות הלב. היא עשויה לשפר גורמים כמו לחץ דם ורמות כולסטרול.

השפעה על מחקרים ביקורתיים לסיכוני בריאות גופנית ונפשית: מדיטציה הוכחה כי יכולה לשפר את ההתמודדות עם סיכונים למחלות לב, סכרת, ומחלות רבות נוספות.

שיפור באיכות השינה: המדיטציה יכולה לשפר את איכות השינה ולסייע בהרדמה טובה יותר. חקר בקרב אנשים הנוהגים לעבוד במשך שעות ארוכות במיוחד מצא כי מדיטציה משפרת את איכות השינה שלהם ומפחיתה תסמין התעוררות בלילה.

מחקרים רבים הראו את הקשר בין מדיטציה לשיפור באיכות השינה. לדוגמה:

מחקר שפורסם בכתב העת "JAMA Internal Medicine" בשנת 2015 מצא שמדיטציה מביאה לשיפור באיכות השינה של אנשים עם רעיונות ליליים ובעיות בהרדמה.

מחקר שפורסם בכתב העת "JAMA Network Open" בשנת 2019 מצא שמדיטציה מעבירה את השנה לשינה הרגילה בדרך שגורמת לשינה להיות יותר רגועה ופחות מערערת.

מחקר במכון וילסלי למדיטציה ולמחקר הרוגים חזרה על שנת 2015 מצא שהמדיטציה יכולה לשפר את התרומות השינה ולהפחית את ההתעוררות הלילית.

מחקר משנת 2015 בכתב העת "JAMA Internal Medicine": חקר את השפעת המדיטציה המונחית על איכות השינה בין אנשים שסובלים מבעיות שינה כמו חרדה או סערות לאורך השינה. המחקר מצא כי מדיטציה מונחית יכולה לשפר את איכות השינה ולהפחית את התסמין התעוררות בלילה בקרב המשתתפים.

מחקר באוניברסיטת הרווארד משנת 2014: חקר את השפעת המדיטציה על שינה. המחקר מצא כי מדיטציה יכולה לשפר את איכות השינה, להפחית את זמן ההתעוררות בלילה, ולשפר את תחושת הנוחות בזמן השינה.

מחקר באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס (UCLA) משנת 2015: חקר את השפעת תכנית מדיטציה מונחית על אנשים שסובלים מבעיות שינה כמו אינסומניה. המחקר מצא כי מדיטציה ממונחת יכולה להפחית את הסיכוי לאינסומניה ולשפר את איכות השינה.[רפ1]

למען הסר ספק, המידע אינו מיועד להנחות את הציבור או לשמש לגביו כהמלצה או הוראה או עצה לשימוש או שינוי או הורדה של תרופה כלשהיא. ואין בו תחליף לייעוץ רפואי פרטני או אחר. הכתוב באתר אינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת.